سبک زندگی

رنگ ها چه ویژگی هایی دارند ؟

 

موقعی که به رنگ ارغوانی می نگرید , از نظر روحی  , جسمی و معنوی چه حالی پیدا می کنید یا رنگ سبز یا زرد چه وضعی برایتان پیش می آورد ؟ کاربرد رنگ به هزاران سال قبل بر می گردد . مصریان باستان در بخش های مهم دوران زندگی خویش از رنگ برای سبز کردن کف معابدشان گرفته تا رنگ های خورشیدی تشکیل شده از سنگ های قیمتی و بلورها به قصد التیام بخشی , سود می جستند . آن گونه که از اسناد مربوط به 2000 سال پیش بر می آید , چینی ها , بیماری ها رابه وسیله ی رنگ تشخیص می دادند . اساسا رنگ , نوری است برخوردار از طول موج ها و بسامدهای متغیر و هر رنگی خواص خاص خود را دارد . مثلا طول موج رنگی نارنجی 590 تا 610 نانو متر ) ان ام ) و طول موج رنگ آبی 450 تا 500 نانو متر است .

رنگ در زندگی ما نقش عمده ای دارد . آن چنان که نیرو , قسمتی از طیف الکترومغناطیسی را به وجود می آورد , نیروی رنگ حاصل از نور هم در رنگ درمانی به کار می رود . نیروی رنگ بر تمام سلول های زنده اثر می گذارد و اگر به طور مشخصی مورد استفاده قرار گیرد , امکان دارد رنگ بر تمامی موجودات مشتمل بر انسان , گیاه و حیوان تا ثیر عمیق و شفا بخشی داشته باشد . مطابق یک واقعیت علمی هر چیز نوسانی دارد و نشان می دهد . امکان دارد رنگ هایی که جذب می کنیم یا در مقابلشان عکس العمل نشان می دهیم , بر دستگاه های عصبی وغدد درون ریز و آزاد شدن هورمون ها و سایرمواد آلی درون بدنمان اثر بگذارد . در ضمن رنگ ها می توانند بر نیروهای نامشهودتر دستگاه چاکرا تاثیر نهد .

شاید این وضعیت بر حالات روحی , عاطفی , روان شناختی و جسمانی اثر گذارد و برای رفع انواع مشکلات از جمله ی عوارض حاصل از فشارروحی ( استرس ) همچون بی خوابی , افسردگی , تنگی نفس ( آسم ) و اختلالات رفتاری مفید است . به خصوص در بازگشت سلامت پس از عمل جراحی , بیماری , ایجاد خلاقیت و فراگیری سودمند است . معمولا رنگ درمانگران کاربرد رنگ رابا سایرعوامل مکمل همچون رایحه درمانی , ماساژ , بازتاب شناسی , بلورها و… در می آمیزند . درمانگر درباره پیشینه پزشکی , سلامت جسمانی , حالت روانی فرد اطلاعاتی به دست آورده و سپس بسامد های خاص رنگ مورد نیاز او را تشخیص می دهد . برای انجام این عمل چندین راه وجود دارد از جمله ابزار مخصوص آزمایش قدرت عضله با توجه به رنگ و جدول های شناختی . امکان دارد نوعی رنگ درمانی شامل اعمال تمرینات تنفسی , بلورها , نور و … باشد . عموما رنگ اصلی با رنگ مکمل همراه است . ( مثلا آبی با نارنجی ) . شاید نورها مدام یا به طور موزون به کار روند . ممکن است در مورد چگونگی استفاده بهتر از رنگ در خوراک , پوشاک ,  خانه و محیط کار توصیه هایی به شما بشود .

بیشتر بخونید
چقدر به دیگران اعتماد می کنید ؟

 

رنگ سیاه
سیاه , نشانه قدرت , اقتدار , پایداری ,  ایستادگی و قوت است . همچنین رنگی است مربوط به هوشمندی . پوشاک سیاه , افراد را لاغرتر نشان می دهد . گاهی سیاه , نمادی از شرارت قلمداد می گردد . سیاه , رنگی است که عواطف و هیجانات شدید را بر می انگیزاند .

 

رنگ سرخ
اگر می خواهید جلب توجه کنید , از این رنگ کمک بگیرید . قرمز , نشانه حرکت و هیجان است . کسانی که اطرافشان را سرخی گرفته باشد , ضربان قلبشان کمی تندتر شده و حس می کنند اندکی از نفس افتاده اند ! پوشیدن لباس قرمز شما را تا حدی چاق تر نشان می دهند و یقینا بیشتر جلب توجه می کنید . سرخی , نماد زندگی است و نشان عشق , دلدادگی و بخشش شمرده می شود .

 

رنگ سبز
به رنگ بالندگی و طبیعت شهرت دارد . سبز , رنگی است آرامش بخش و خوشایند حواس پنجگانه . سبز تیره جنگلی به اصطلاحاتی چون محافظه کارانه , مردانه و ثروت ربط دارد . اتاق های بیمارستان ها به رنگ سبز روشن است به این دلیل که بیماران را آرام می کند . علاوه بر این معرف رشک و حسد , خوش اقبالی , گشاده دستی , بخشندگی , باروری و زایندگی است . به آن رنگ صلح , آرامش , هماهنگی , سازگاری , راحتی , آسایش ,  یکپارچگی و همبستگی هم گفته می شود .

 

رنگ ارغوانی
ارغوانی , گویای ثروت , توانگری ,  بهروزی , کامیابی , آزمودگی  و فرهیختگی است . این رنگ هنگام مشکل گشایی , فعالیت مغز را تشدید می کند . با وجود این , وقتی بیش از اندازه به کار رود , جنبه خود نمایی و تصنعی به شخص می دهد . ارغوانی دقیقا برای پی بردن به راز , خردمندی , عزت و احترام به کار می رود .

بیشتر بخونید
لیست ماده غذایی مفید برای کاهش وزن سریع

 

رنگ سفید
رنگ سفید در بیشتر نقاط دنیا , مظهر پاکی , نابی و ایمنی است . در ضمن در برخی نواحی شرقی جهان برای نمایش نبود رنگ یا بی طرفی به کار می رود . سفید نمایانگر خلاقیت است و تراکم همه رنگها در طیف رنگ به شمار می رود .

 

رنگ صورتی
نشانه دل سپردگی است . این رنگ آرامش بخش ترین رنگ هاست . غالبا خطرناک ترین جانیان در سلول های صورتی نگهداری می شوند . زیرا بررسی ها نشان داده است که رنگ صورتی نیرو و توان را تحلیل برده و پرخاشگری را فرو می نشاند.

 

رنگ آبی
بخش اعظمی از جهان و نیز دریاها و اقیانوس ها به این رنگ هستند . در حقیقت آبی موجب می شود که بدن , مواد آرامبخش را تولید کند ولی این موضوع در مورد سایه روشن های آبی صادق نیست . برخی سایه ها ( با آبی بسیار زیاد ) ممکن است حاصل پیام های سرد , بی روح و بی احساسی باشد . در طی قرن ها آبی با پیوستگی , پایداری و وفاداری و خردورزی همراه بوده است . معمولا آدم ها در اتاق آبی رنگ , پر کارتر می شوند چرا که آنان آرام اند و به کارشان توجه دارند . پاره ای پژوهش ها حاکی از آنند که عملکرد ورزشکاران ملبس به لباس آبی بهتر است .

 

رنگ زرد
رنگ خورشید است و به خنده و نیز خوش بینی و نیک بختی و شاد کامی ربط دارد . افرادی که پیرامونش را چنین رنگی دربر گرفته باشد ,  احساس سر خوشی می کنند زیرا مغز در واقع سروتونین ( ماده نشاط آور ) آزاد می سازد . با این وصف , اگر این رنگ شدت یابد , شبیه شعله های آتش می شود . بر پایه مطالعات انجام گرفته , رنگ زرد  سوخت و ساز بدن ما را سریع تر می کند .

رای post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا