سبک زندگی

پاداش موفقیت چیست ؟

1- درباره : انرژی های ما
انرژی های ما به کدام سمت می روند ؟ گاهی وقت ما تصمیم می گیریم که کاری را انجام دهیم , چرا که می نشینیم و فکر می کنیم و به این نتیجه می رسیم که به صلاح ماست که این چنین کنیم . اما در کنار این کاری که صلاحدید ماست , کارهای دیگری هم هست که دوست داریم انجامشان بدهیم . در این برزخ , چه باید کرد ؟
راستش را بخواهید , مهم این است که ببینیم قلب ما , کجا می تپد و انرژی های طبیعی ما , به کدام سمت و سو می روند . اشتباه نکنید ; این ربطی به دلبخواهی زندگی کردن ندارد و معنای دیگرش , باری به هر جهت بودند نیست . در زندگی دلبخواهی , شما کاری را که از انجامش لذت ها سطحی می برد , به انجام می رسانید . اما در این روشی که ما می گویم , کارهایی را که از انجامشان , لذت های واقعی می برید , به سرانجام می رسانید . لذت واقعی ؟ همان کارهایی که در انجامشان , حس می کنید چقدر زمان زود می گذرد و متوجه چیزی نمی شوید و چقدر لذت می برید . لذت غیر واقعی ؟ کارهایی که لذتشان , سطحی و گذراست ; عمیق و ماندگار نیست .

2 – درباره : اهمیت فلسفه
فلسفه مهم است , باور کند . فلسفه ؟ قرار نیست کتاب های قلمبه سلمبه را مطالعه کنید , یا متن هایی بخوانید که چیزی از آنها نمی دانید یا … همین که به معنای زندگی فکر می کنید , این که اصلا برای چه زنده هستید , برای چه دارید کار می کنید , برای چه زندگی می کنید , برای چه باید به دیگری احترام بگذارید و …. می شود فلسفه . این که بعضی وقت ها , فارغ از های و هوی زندگی های پرشتاب و پر مشغله امروزی , گوشه دنجی گیر می آورید , یا توی اتوبوس شرکت واحد می نشینید و به این چیزها فکر می کنید , می شود فلسفه .
باور کنید نقش فلسفه در زندگی های شخصی ما , بسیار بسیار مهم است , اما متاسفانه هیچ وقت حواسمان به آن نیست . چرا ؟ لابد فکر می کنیم به چه درد می خورد مگر ؟ و همین بی اعتنایی , ضرر هایش را توی زندگی ما وارد می کند .

پاداش موفقیت

3- درباره : فلسفه کارکردن
هر جایی که می روم می خورم به دیوار فلسفه و بیشتر متوجه می شوم که چقدر مهم است . فکر می کنید چرا یکی , با شدت هرچه تمام تر کار می کند ؟ چون تکلف ذهن اش با کار کردن مشخص شده است . خیلی ها واقعا نمی دانند چرا دارند کار می کنند , باید برای چه کار کنند , چرا یکی مدیر است و آنها نیستند و چرا وسط این همه فاصله طبقاتی , باید سرسختانه کار کنند .
فلسفه آنقدر مهم است که یکی از علل عدم پیشرفت ایران در دهه های معاصر را , همین می دانند که ایرانیان , فلسفه مشخصی برای زندگی دنیاییشان ندارند . از یک طرف به زندگی دنیایی علاقه دارند , از طرف دیگر نمی دانند چطور با آن کنار بیایند و … نگاه شان , به طور غالب , نه دینی است , نه حرفه ای است نه جور دیگر . این است که پیشرفت نمی کنند .

4 – درباره : فلسفه های شخصی ما
فلسفه , یعنی ارزش های ما , زندگی ذهنی ما و باور های ما , چیزهایی که قبولشان داریم و تکلیفمان با آنها روشن است یا روشن نیست . کارمندی که شل کار می کند , باور ندارد که شل کار کردنش , چقدر مهم است . او باور دارد که دارد برای کس دیگری کار می کند , نه برای خودش و آینده اش . باور او , یک اتفاق ذهنی است ; یک اتفاق فلسفی . او باید فلسفه اش را اصلاح کند . اگر اصلاح نکند , پس نمی تواند خوب کار کند .
پدری که به خانواده اش احترام می گذارد , باور و فلسفه اش این است که آنها نیز چون او , انسان هایی بوده و دارای ارزش و قدر و منزلت اند . کسی که موفق نمی شود , باورها و فلسفه اش برای موفق شدن مشکل دارد . باید باورهایش را اصلاح کند , وگرنه همانی خواهد بود که بوده .
فلسفه مهم است ; خاصه فلسفه های شخصی ما . سعی کنید تا می تواند آنها را ویرایش کنید ; نتیجه اش شگفت انگیز خواهد بود .

بیشتر بخونید
روش های تقویت انرژی بعد از نهار

5- درباره : مهم ترین پاداش موفقیت
تا حالا با خودتان فکر کرده اید که مهم ترین پاداش افرادی که به موفقیت می رسند , چیست ؟ من روزی بدون این که فکر کنم , به پاسخ این سئوال رسیدم . البته نه این که کلا فکر نکرده باشم , که پیش از آن فکر کرده و به جوابش نرسیده بودم و بعد ها , جوابش ناگهان به ذهنم رسید .
از نظر مذهبی ها , بزرگترین پاداش یک عمل خیر , همان عمل خیر است . یعنی چه ؟ یعنی وقتی شما عمل خیر را انجام می دهی , از این رو بابت , بهجت و شور و شوق و احساسی به شما دست می دهد که همین شور و احساس روحانی و معنوی , خود , پاداش عمل خیر است . به عبارت ساده تر و مذهبی تر , عمل خیر خود یک توفیق است که به هر کسی دست نمی دهد . اگر این عمل خیر به کسی رو آورده است و همین توفیق , یعنی که او مورد توجه خداوند است و همین توجه خداوند , یعنی پاداش و چه پاداشی از این بالاتر ؟

6- درباره : مجددا قبلی , به خاطر اهمیتش
از چنین نگاهی نیز می شود به موفقیت نگریست . بزرگترین پاداش و مهم ترین آنها برای کسانی که موفق می شوند , این است که اساسا فرصت این را یافته اند که به موفقیت برسند ; که فرصت این را پیدا کرده اند جوری زندگی کنند که حاصل و نتیجه اش , موفقیت بوده باشد .
حالا چرا این امر , خود به خودی خود , یک پاداش بزرگ است ؟ تا حالا تنبلی کرده اید ؟ تا به حال بد قولی کرده اید ؟ تا به حال … اگر هر کدام از این تجربه ها را داشته باشید , می فهمید که چه حس بدی داشته و همراه می آورند . اما لذت ناب یک سحرخیزی , علی رغم سختی اولیه اش , لذت ناب یک موفقیت اصیل , لذت ناب ثروتمند شدن از راه درست , لذت ناب رتبه اول یا رتبه های برتر آوردن و … لذت هایی هستند که همراه خود , حس خوبی می آورند . همین حس خوب , پاداش موفقیت است . اگر به همین حس خوب معتاد شوید , برای دنیا و آخرت تان کافی است .

7- درباره : سریع باش
مغول ها , انسان های خونریز و بی رحمی بودند . زمان که مغول ها در عصر خود , قسمت اعظم جهان آن روز را فتح کردند , ارتش بزرگی را فراهم آورده بودند . مثبت اندیشی , حکم می کند که از خوبی های دیگران , درس بگیریم , حتی اگر خودشان بد بوده باشند . مغول ها بد بوده اند , اما ارتشی داشته اند که درس های خوبی می شود از آن گرفت . ارتش مغول ها , بسیار سبک و راحت طی طریق می کرد . معروف است که می گویند , هر مغول یک اسب اضافه هم با خودش می برد تا در بین راه , این اسب اضافه , نقش غذای آنها را هم بازی کند . به این ترتیب , نیازی به تدارکات وسیع و دست و پاگیر هم نداشتند . به همین دلیل , سرعت حرکتشان فوق العاده بالا بود . به طوری که می گویند تا یکی , دو قرن پیش , هیچ ارتشی در تاریخ , به سرعت آنها نمی توانست خودش را به مواضع دشمن برساند .

بیشتر بخونید
8 طرز فکر اشتباه والدین در تربیت فرزندان

8- درباره : ارزان باش
مهم ترین مساله یک جنگ , ماجرای تدارکات و پشتیبانی آن است . مغول ها چون بیابانگرد بودند , زیاد درگیر غذاهای خوب خوردن و تدارکات فوق العاده نبودند . همان اسب اضافه هم که می بردند , برایشان کافی بود . تا ارتش های دیگر تدارکاتشان را به پایان برسانند , مغول ها به پشت دروازه های آنها می رسیدند .
ثورو , می گوید که ” ثروتمندترین انسان کسی است که شادی هایش , ارزان ترین باشد .” پیرو این حرف جا دارد بگوییم که موفق ترین افراد , کسانی هستند که موفقیت هایشان , کم خرج ترین باشد ; درست مثل مغول ها . بسیاری از موفقیت ها شکل نمی گیرد , چون ما حس می کنیم که باید تدارکات فوق العاده و امکانات کاملی داشته باشیم . به همین راحتی , شکست می خوریم . اگر می خواهید ورزش بدنسازی را شروع کنید , شما را به یاد جمله ای از آرنولد , اسطوره بدنسازی جهان , می اندازم که درباره حرکت شنای سوئد , که بدون هیچ امکاناتی و روی زمین می شود انجامش داد , می گوید که : یگانه ترین حرکت برای پرورش عضلات بازو و شانه و سینه . حالا شما حساب کنید چند نفر , تنها به این دلیل که باشگاه مناسبی پیدا نمی کنند , قید این ورزش را می زنند ؟ یادمان باشد که : موفقیت هایمان باید , کم خرج ترین بوده و با کمترین امکانات هم , قابل دستیابی باشد ; که این , فقط اراده ما را می طلبد .

9- درباره : معجزه تکرار
تا به حال درباره معجزه تکرار چیزی شنیده اید ؟ جیم ران , می گوید که تکرار , مادر مهارت است . علم اخلاق , می گوید که وقتی رفتاری را برای اولین بار انجام می دهیم , اثری در نفس ما باقی می گذارد . اما این اثر زود از بین می رود . دفعه دوم , این اثر کمی بیشتر دوام می آورد ; اما باز زود از میان می رود .
وقتی که این تکرار ها , به طور منظم و مداوم و با فاصله کمی از هم صورت می گیرد , در آن صورت است که به قول آنها , رفتاری که با این تکرار همراه می شود , تبدیل به “ملکه راسخه” می شود ; یعنی که مثل راه رفتن هم برای شما , عادی و معمول می شود .
هیچ راه میانبری ندارید . اگر می خواهید رفتاری در شما شکل بگیرد , تا می توانید تکرارش کنید . تکرار , باعث می شود این رفتار , به قول معروف در شما نهادینه شود . معروف است که یکی از علمای اخلاق , به این طریق چنان روی خودش کار کرده بود که حتی وقتی هم خودش یادش می رفت , به صورت ناخود آگاه , حرکتی را که تمرین کرده بود , انجام می داد . فکرش را بکنید ؟ که آدم اینقدر رفتاری را درون خودش نهادینه کند که بدون این که اراده کند هم , انجامش بدهد !

  • تدوین : گروه موفقیت کلیشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا