سبک زندگی

نگفتن 8 جمله به کودکان !!!

8 جمله ای که هرگز به کودکان نباید گفت

فهرست مطالب

نگفتن 8 جمله به کودکان شامل چه جملاتی می باشد؟ کودکان بسیار حساس هستند به همین علت باید بدانیم که چه جملاتی را باید به آنها بگوییم و چه جملاتی را نباید بگویم. در ادامه وب سایت محبوب ترین ها در این مقاله قصد دارد تا به شما بگوید که چه جملاتی را نباید به کودکان گفت با ما همراه باشید تا با نگفتن 8 جمله به کودکان آشنا شوید.

چه جملاتی را نباید به کودکان بگوییم؟

نگفتن 8 جمله به کودکان چه تاثیری در زندگی کودکان دارد؟ والدین باید به نحوه رفتار و ارتباط خود با فرزندانشان توجه بیشتری نشان بدهند. آن ها باید در انتخاب کلمات و نحوه بیان آن ها دقت کنند و بدانند حرف هایشان مستقیم روی فرزندان تاثیر می گذارد. یک جمله ساده ناامیدکننده از سوی والدین می تواند ذهن کودک را مدت ها درگیر کرده و او را سرخورده کند. این نکته را در ذهن داشته باشید که واژگانی که آزاردهنده هستند هرگز از ذهن پاک نمی شوند و جبران آن سخت است.

8جمله ای که هرگزبه کودکان نباید گفت!!!

  1. من اهمیت نمی دهم!
  2. مطابق سن خودت رفتار کن
  3. عذر خواهی کن
  4. نفهمیدی؟
  5. من میروم و تنهایت میگذارم
  6. صبر کن تا بابات بیاد
  7. تو خیلی….
  8. گذاشتن اسم روی بچه ها

1-من اهمیت نمی دهم

بچه های کوچک دوست دارند جزییات مکالمات و گفت و گوهایی را که حین بازی با دوستان خود داشته اند، مو به مو بازگو کنند اما گاهی خارج از حوصله والدین است و آن ها نمی خواهند جزییات را بشوند اما مواظب باشید که نگویید «برای من مهم نیست» یا «به من چه مربوط؟» چون با گفتن این جمله صحبت کودک خودرا قطع کرده اید و ناخودآگاه به او گفته اید به چیزهایی که برای او مهم است اهمیت نمی دهید. اکثر پدر و مادرهایی که بچه های بالغ دارند گله مند هستند که چرا فرزندشان با آن ها صحبت نمی کند، علت این رفتار برمی گردد به نحوه برخورد و ارتباط والدین که در کودکی با آن ها داشته اند. آیا در دوران کودکی به حرف های آن ها خوب گوش کرده و شنونده خوبی بوده اید.

زمانی که وقت کافی برای شنیدن حرف هایشان ندارید به آن ها بگویید الان نمی توانید روی حرف هایش تمرکز کنید. می توانید زمانی را تعیین کنید که حرف هایش را با شما در میان بگذارد. بچه ها نیاز دارند با والدینشان صحبت کنند پس سعی کنید این فرصت را برای آن ها ایجاد کنید و حتی یک روز را هم از آن ها نگیرید.

2-مطابق سن خودت رفتار کن

دختر شما هفت سال سن دارد اما فکر می کنید مثل یک دختر سه ساله رفتار می کند. روان شناسان کودک می گویند در واقع این عکس العمل والدین به رفتار بچه برنمی گردد بلکه والدین سعی دارند وضعیت ناامیدکننده خود را کنترل کنند.

بچه ممکن است مطابق سنش رفتار کند ولی ما با گفتن این جمله می خواهیم خودمان احساس بهتری داشته باشیم. بچه هایی که انتقاد والدین را می شنوند سعی می کنند با کارهای غیرمعمول توجه آن ها را جلب کنند.

بیشتر بخونید
اگر دری بسته شود , در دیگری باز خواهد شد

وقتی احساس می کنید عصبی شده اید سعی کنید فقط آرام و بی حرکت بایستید و کاری نکنید. این کار باعث می شود آدرنالین شما پایین بیاید و به جای اینکه قسمت هیجانی مغز عمل کند قسمت منطقی و عقلانی آن به کار بیفتد.

3-عذرخواهی کن

بچه پیش دبستانی شما اسباب بازی یکی از همبازی هایش را برداشته و باعث شده او گریه کند. به جای اینکه از او بخواهید عذرخواهی کند به او یاد دهید با محبت و دلسوز باشد، کاری که بسیار ستودنی است.

با اجبار کردن کودک برای عذرخواهی کاری پیش نمی رود، مهارت اجتماعی بودن و با محبت بودن چیزی است که او نیاز دارد یاد بگیرد. شاید مفهوم عذرخواهی برای خیلی از بچه ها هنوز گنگ باشد پس چه بهتر است خودتان به جای او عذرخواهی کنید چون شما الگوی او هستید و او ناخودآگاه یاد می گیرد که در چنین موقعیت هایی چه کار کند.

4-نفهمیدی؟

شما چند بار سعی کرده اید که به کودک خود جدول ضرب یا پرتاب کردن توپ را یاد دهید اما وقتی می بینید هنوز یاد نگرفته فورا نگویید «نفهمیدی؟» چون کودک اگر چیزی را یاد بگیرد خودش دوست دارد با انجام آن والدینش را خوشحال کند.

گفتن این کلمه یک نوع قضاوت عجولانه است و پرسیدن اینکه چرا نفهمیدی یک نوع احساس سرخوردگی به کودک دست می دهد پس با گفتن این کله پیغام ناخوشایندی را منتقل نکنید. به جای آن می توانید کمی استراحت کرده و دوباره قدم به قدم آموزش را شروع کنید، شاید تغییر نحوه آموزش بیشتر به یادگیری او کمک کند.

5-می روم و تنهایت می گذارم

تصور کنید به یک محوطه بازی یا پارک رفته اید و بعد از یک ساعت مجبورید آنجا را به خاطر یک قرار کاری ترک کنید اما کودک شما نمی آید؛ نباید بگویید: «من رفتم تو اینجا تنها بمان». بچه این حرف شما را جدی می گیرد و می ترسد او را رها کنید اما چه اتفاقی می افتد وقتی ببیند شما هنوز آنجا هستید و تهدید شما دروغ بوده؟ ما می خواهیم او حرف ما را باور کند پس چیزی را که حقیقت ندارد به او نگویید.

بیشتر بخونید
هدیه روز مادر چی بخریم؟

شاید برخی والدین بگویند خوب مجبوریم در آن لحظه آن ها را تهدید کنیم، اما تهدید شما نباید توخالی و غیرواقعی باشد. به جای اینکه بگویید ت نهایت می گذارم، راه خود بگیرید و بروید و نیازی به تهدید نیست، مطمئن باشید خودش دنبال شما راه می افتد.

6-صبر کن تا بابا بيايد

اين جمله کليشه اي والدين نه تنها نوعي تهديد است بلکه ترويج نوعي نظم و انضباط سفت و سخت است. براي تاثير بهتر بايد حواس تان به موقعيت تان باشد. تنبيهي که به تعويق مي افتد با عملي که فرزندتان انجام داده توالي ندارد و تا وقتي که پدر خانواده به خانه برسد کودک شما از ياد مي برد که دقيقا چه کار اشتباهي انجام داده است. از سوي ديگر، پيش بيني مجازات کار انجام شده ممکن است بدتر از تنبيهي باشد که کودک مستحق آن است. با تفويض تنبيه به والد ديگر، اقتدار خود را تضعيف مي کنيد. ضمن آن که پدر خانواده را در نقش پليس به کودک مي شناسانيد.

7-تو خيلي…

وقتي برچسب هايي از قبيل اين که«اين بچه خجالتي منه» روي کودکان تان مي زنيد بايد متوجه باشيد که آن ها هر آن چه مي شنوند را بي چون و چرا باور مي کنند حتي وقتي در مورد خودشان باشد. بنابراين برچسب هاي منفي مي تواند موجب تضعيف اعتماد به نفس آن ها شود. حتي کلمات خنثي مانند خجالتي يا هوشمند نيز مي تواند تاثيرات منفي بر کودک بگذارد. راه بهتر براي بيان يک خصوصيت خاص در کودک آن است که از بيرون به قضيه نگاه کنيد و مثلا بگوييد«سارا وقتي مي بينه کسي باهاش بازي نمي کنه، ناراحت مي شه. به نظرت چطور مي شه کمک کرد احساس بهتري داشته باشه؟»

8-گذاشتن اسم روی بچه‌ها

اگر كودكان را با نام‌هایی مانند احمق، تنبل و امثال آن بنامیم، آنها باور می‌كنند كه دارای این صفات و خصوصیات هستند. به علت آسیبی كه به كار بردن این نام‌های منفی به شخصیت بچه‌ها وارد می‌كند، اعتماد به نفس او را از بین می‌برد.

به عنوان مثال، اگر كودكی به صفت زشت نامیده شود، ممكن است از حضور در جمع و بازی با دیگران خودداری كند یا اگر بگویید «كمرو» از ارتباط با همسالان و بزرگترها پرهیز می‌كند.

به بیان دیگر نباید از قدرت تاثیر كلمات بر زندگی كودكان غافل شد. كلمات بر افراد اثر می‌گذارد. هر لغت و جمله‌ای كه به كودكان گفته می‌شود، به همراه خود پیام مهمی درباره كودك و رابطه او با دنیای خویش دارد.

تدوین : مجله سبک زندگی محبوب ترین ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا