سبک زندگی

12 راه ماساژ درمانی را بشناسید!

ماساژ درمانی فرآیند مالش و ماساژ بدن با دست است. بسته به اینکه کدام قسمت از بدن درگیر است و برای چه اهدافی، ماساژ درمانی شامل روش‌های مختلفی است. ماساژدرمانگران برای کاهش درد و فشار روی عضلات و مفاصل بدن افراد را ماساژ می دهند. ماساژدرمانگر فردی است که تکنیک ها و تکنیک های خاصی را در زمینه ماساژ آموخته است.

در این مقاله روش های مختلف ماساژ درمانی معرفی می شود. با محبوب ترین مجله اینترنتی همراه باشید.

انواع روش های ماساژ درمانی

ماساژ درمانی عبارتست از دست ورزی بر روی بافت های نرم بدن. این درمان به رهایی از استرس و فشار عضلانی و درد ناشی از صدمات کمک کرده و موجب سرعت بخشی به بهبود ناراحتی های حاد و مزمن می شود. امروزه میلیون ها نفر در سراسر جهان از این روش به عنوان یک روش مراقبت بهداشتی استفاده می کنند.

ماساژ درمانی چگونه اثر می کند؟

معمولا انواع ماساژ درمانی با یک مکانیسم مشابه بر روی بدن اثر می گذارند. زمانی که ماهیچه، بیش از حد فعالیت دارد تجمع مواد زاید از جمله اسید لاکتیک می تواند باعث درد، گرفتگی و حتی اسپاسم عض ات شود. ماساژ به طور عام و ماساژ سوئدی به طور خاص، گردش خون و جریان لنفاوی را بهبود بخشیده، مواد غذایی و اکسیژن تازه را به بافت های مزبور می رساند و به خروج مواد سمی و بهبودی کمک می کند.

ماساژ درمانی برای درمان درد و مشکلات کمر، گردن، عضلات و پا
ماساژ درمانی برای درمان درد و مشکلات کمر، گردن، عضلات و پا

همچنین عضلات در حال کشش می توانند به رگ های خونی و اعصاب فشار آورده و با محدود کردن جریان خون باعث ایجاد درد شوند. با ماساژ منطقه مورد اثر، به تدریج فشار عضله بر اعصاب درگیر کاهش یافته و درد کاهش می یابد. همین مکانیسم در بهبود عض ات آسیب دیده با ماساژ باعث سودمندی آن است.

علاوه بر این، ماساژ باعث افزایش اندروفین ها )نابود کننده های درد( و افزایش ترشح هورمون سروتونین )تعدیل کننده خلق و خوی( می شود. همچنین ثابت شده که هورمون اسرس )کورتیزول( را آزاد می نماید. به همین دلیل ماساژ اغلب به عنوان یک درمان تکمیلی برای افرادی که سیستم ایمنی آن ها بر اثر اسرس تضعیف شده توصیه می شود.

1- ماساژ صورت

ماساژ صورت به روش های مختلفی اجرا می شود که معروف ترین و پرکاربردترین نوع آن، سبک ماساژ سر هندی است که تاریخچه بسیار کهنی دارد. ماساژ سر معمولا ماساژ کامل نواحی صورت، سر، گردن و سرشانه ها می باشد. در این ماساژ چون سطح کمری را ماساژ می دهیم زمان اجرای تکنیک های آن نیز بسیار کوتاه است. تکنیک های ماساژ صورت نقش به سزایی در روند جوانسازی و رفع چین و چروک پوست ایفا می کنند

انواع روش های ماساژ درمانی
انواع روش های ماساژ درمانی

2- ماساژ آروماتراپی

ماساژ آروماتراپی که به ماساژ ریلکسی هم معروف است از سبک های متداول ماساژ تایلندی می باشد. ماساژی که در آن از روغن های گیاهی خوش عطر و اعجاب انگیز در روند آرامش عض ات استفاده می شود. در طبیعت خاص مناطق استوایی انواع گیاهان، گل ها و صمغ های چوب وجود دارند که حاوی روغن های خوشبو و فرار هستند. این روغن ها دارای خواص ضد میکروبی، تسکین دهنده، انرژی زا، آرامش بخش و … بوده و در نتیجه گزینه مناسبی برای استفاده در فرآیند ماساژ هستند.

3-  ماساژ سوئدی

این یک ماساژ کل بدن است که برای این دسته از افراد مفید خواهد بود:

 • تا به حال ماساژ انجام نداده اند.
 • تنش زیادی دارند.
 • به لمس حساس هستند.

ماساژ سوئدی برای افرادی که گره های عضلانی دارند و نیاز به استراحت در طول ماساژ دارند، گزینه بسیار خوبی است. برای شروع ماساژ سوئدی، باید روی تخت ماساژ روی شکم خود دراز بکشید. حوله ها در حین ماساژ برای حفظ حریم خصوصی افراد به سمت آنها پرتاب می شود. ماساژدرمانگر از ترکیبی از روش های زیر برای ماساژ استفاده می کند.

 • ماساژ دادن، نرمش
 • برای افزایش گردش خون، عضلات را شل کنید.
 • حرکات دایره ای عمیق
 • تکان دهید و ضربه بزنید.
 • تکنیک حرکت مفاصل غیرفعال
 • ماساژ سوئدی معمولاً حدود 90 دقیقه طول می کشد.

این ماساژ برای آرامش و غلبه بر دردهای جزئی مفید است. این روش برای کسانی که هرگز ماساژ درمانی را تجربه نکرده اند نیز گزینه خوبی است.

ماساژ درمانی به روش سوئدی
ماساژ درمانی به روش سوئدی

4- ماساژ سنگ داغ

ماساژ سنگ داغ برای افرادی که از درد و تنش عضلانی رنج می برند و یا می خواهند در حین ماساژ استراحت کنند، انتخاب خوبی است. این نوع ماساژ درمانی مشابه ماساژ سوئدی است با این تفاوت که در ماساژ سنگ داغ ماساژور علاوه بر دست از سنگ های داغ نیز استفاده می کند. استفاده از سنگ های داغ باعث کاهش تنش عضلانی، بهبود جریان خون و تسکین درد می شود.

استفاده از ماساژ سنگ داغ در درمان موارد زیر موثر خواهد بود:

 • تنش عضلانی را کاهش دهید.
 • بهبود جریان خون
 • درد را کاهش دهید.
 • راحتی را افزایش دهید
 • از استرس رها شوید
 • در طول ماساژ سنگ داغ، ماساژدرمانگر سنگ های گرم و گاهی سرد را در قسمت های مختلف بدن اعمال می کند.

یکی از ماساژورها سنگی را برمی دارد و دیگری از تکنیک ماساژ سوئدی برای اعمال فشار سبک به قسمت های مختلف بدن استفاده می کند. در این ماساژ نیازی به پوشیدن لباس نیست و فرد فقط با حوله پوشانده می شود. این ماساژ معمولاً 90 دقیقه طول می کشد. به دلیل استفاده از گرما، ماساژ سنگ داغ نسبت به ماساژ سوئدی در رفع تنش و تنش عضلانی موثرتر است. این ماساژ بسیار گرانتر از ماساژ سوئدی است.

بیشتر بخونید
خرید سیسمونی نوزاد، پدر و مادر ها بخوانند!

5- ماساژ بافت عمیق

ماساژ بافت عمیق فشار بیشتری نسبت به ماساژ سوئدی دارد. این ماساژ برای افرادی که مشکلات مزمن عضلانی مانند درد، آسیب و عدم تعادل دارند، انتخاب خوبی است. که می تواند به کاهش سفتی عضلات، درد مزمن عضلانی و اضطراب کمک کند.

در این روش، ماساژدرمانگر با اعمال فشار عمیق با انگشتان خود، ضربه های سبک را اعمال می کند تا فشار و تنش در لایه های عمیق تر ماهیچه ها و بافت ها کاهش یابد. در این ماساژ افراد می توانند برهنه باشند یا فقط لباس زیر بپوشند. ماساژ بافت عمیق نیز حدود 60 تا 90 دقیقه طول می کشد.

اگر بافت های عمقی به طور محکم درگیر ماساژ بافت عمقی باشند، فرد دیگر درد و فشار عضلانی را احساس نخواهد کرد. ماساژ بافت عمیق انتخاب خوبی برای افرادی است که از مشکلات مزمن عضلانی مانند درد و درد رنج می برند.
افرادی که به فشار روی پوست خود بسیار حساس هستند، بهتر است از این روش استفاده نکنند.

ماساژ بافت عمیق
ماساژ بافت عمیق

6- ماساژ ورزشی

ماساژ ورزشی انتخاب خوبی برای کسانی است که به دلیل استفاده مداوم از عضله به طور مرتب دچار آسیب های عضلانی می شوند. علاوه بر این، ماساژ ورزشی برای کسانی که از آسیب دیدگی رنج می برند می تواند در پیشگیری از آسیب های ورزشی بسیار مفید باشد. این ماساژ باعث افزایش انعطاف پذیری و عملکرد عضلات می شود و در عین حال در تسکین درد، اضطراب و تنش عضلانی موثر خواهد بود.

در ماساژ ورزشی، ماساژور کل بدن را با توجه به نیاز افراد ماساژ می دهد و یا فقط می تواند روی آن قسمت هایی از بدن که نیاز به توجه بیشتری دارند تمرکز کند. بسته به نیاز فرد، ماساژدرمانگر سکته های آرام و متناوب را با فشار عمیق اعمال می کند.

در طول ماساژ ورزشی، افراد را می توان پوشاند یا برهنه کرد. اگر ترجیح می دهند لباس بپوشند، توصیه می شود لباس های نازک و گشاد بپوشند تا متخصص به راحتی به عضلات دسترسی داشته باشد. ماساژ ورزشی نیز حدود 60 تا 90 دقیقه طول می کشد.

ماساژ ورزشی انتخاب خوبی برای کسانی است که به دلیل استفاده مداوم از عضله به طور مرتب دچار آسیب های عضلانی می شوند.
این نوع ماساژ به بهبود انعطاف پذیری و عملکرد ورزشی کمک می کند و خطر آسیب های احتمالی را کاهش می دهد.

7- نقاط ماشه ای

ماساژ نقطه ماشه ای یک انتخاب عالی برای افرادی است که آسیب دیده اند، درد مزمن دارند یا مشکل یا بیماری خاصی دارند. گاهی اوقات قسمت هایی از بافت عضلانی آنقدر سفت و دردناک می شوند که به آنها نقاط ماشه ای می گویند و باعث درد در سایر قسمت های بدن می شود.

این ماساژ با تمرکز بر از بین بردن نقاط ماشه ای، درد را کاهش می دهد. ماساژدرمانگر در ماساژ نقاط ماشه ای به آرامش بدن و تسکین درد با سکته های طولانی و مداوم که فشار مداوم بر عضلات را افزایش می دهد، کمک می کند.

این نوع ماساژ، اگرچه درمانگر روی قسمت‌های خاصی از بدن که باید کنار گذاشته شود، تمرکز می‌کند، اما شامل کار روی کل بدن نیز می‌شود. برای این ماساژ می توانید کاملا برهنه یا پوشیده باشید و یا می توانید یک پیراهن گشاد و نازک بپوشید.

ماساژ نقطه ماشه ای نیز حدود 60 تا 90 دقیقه طول می کشد. ماساژ نقطه ماشه ای به کنترل درد مزمن کمک می کند. استفاده از پارچه نازک و گشاد برای این ماساژ توصیه می شود.

ماساژ درمانی روشی برای تسکین درد و بیماری
ماساژ درمانی روشی برای تسکین درد و بیماری

8- رفلکسولوژی

ماساژ رفلکسولوژی یک گزینه عالی برای کسانی است که می خواهند استراحت کنند یا انرژی طبیعی خود را بازیابند. همچنین می تواند گزینه خوبی برای کسانی باشد که در حین ماساژ احساس راحتی نمی کنند که تمام بدن خود را لمس کنند.

رفلکسولوژی از فشار خفیف تا شدید بر روی قسمت های مختلف بدن از جمله پاها، بازوها و گوش ها استفاده می کند. برای این ماساژ می توان از لباس های راحت و گشاد استفاده کرد که دسترسی به پاها را فراهم می کند. رفلکسولوژی حدود 30 تا 60 دقیقه طول می کشد.

رفلکسولوژی بر اعمال فشار به پاها، بازوها و گوش ها تمرکز دارد. همچنین می تواند گزینه خوبی برای کسانی باشد که در حین ماساژ احساس راحتی نمی کنند که تمام بدن خود را لمس کنند که می تواند در حین ماساژ کاملاً پوشانده شود.

9- ماساژ شیاتسو

ماساژ شیاتسو یک انتخاب عالی برای کسانی است که به دنبال آرامش، کاهش استرس، درد و استرس فیزیکی هستند. این ماساژ یک ماساژ ژاپنی است که:

 • آرامش ذهن و بدن را افزایش می دهد.
 • به تسکین استرس، اضطراب و افسردگی کمک می کند.
 • به تسکین سردرد کمک می کند.
 • درد عضلانی را کاهش می دهد.
 • ماساژ شیاتسو راهی برای ماساژ کل بدن است، اما درمانگر فقط می‌تواند روی آن قسمت‌هایی از بدن تمرکز کند که نیاز به توجه بیشتری دارند.

در طول ماساژ، متخصص با استفاده از دست‌ها، کف دست و شست قسمت‌های خاصی از بدن را ماساژ می‌دهد و به صورت نبض (نقطه‌ای) یا حتی فشار وارد می‌کند. در طول این ماساژ می توانید کاملا بپوشانید. ماساژ شیاتسو نیز حدود 60 تا 90 دقیقه طول می کشد.

بیشتر بخونید
لیست ماده غذایی مفید برای کاهش وزن سریع

ماساژ شیاتسو انتخاب خوبی برای کسانی است که به دنبال ماساژ آرامش بخش هستند و همچنین به کاهش تنش خفیف عضلانی کمک می کند. می توانید آن را به طور کامل در طول ماساژ بپوشید.

10- ماساژ تایلندی

ماساژ تایلندی یک انتخاب عالی برای کسانی است که به دنبال روشی بسیار موثر برای کاهش درد و استرس هستند. این ماساژ به تقویت:

 • انعطاف پذیری
 • گردش خون
 • انرژی بدن را بازیابی کنید.
 • در ماساژ تایلندی، ماساژور کل بدن را با یک سری حرکات مانند یوگا ماساژ می دهد.
 • او از کف دست و انگشتان خود برای اعمال فشار عمیق استفاده می کند.

این ماساژ می تواند کمی دردناک باشد و توصیه می شود با لباس های گشاد و راحت برای ماساژ آماده شوید. ماساژ تایلندی 60 تا 90 دقیقه طول می کشد. ماساژ درمان های ماساژ فعال تر هستند و در این ماساژ به تمام قسمت های بدن گسترش می یابد. پوشاندن کامل در این ماساژ مشکلی ندارد.

11- ماساژ چاپی

ماساژ چاپی یک ماساژ بی خطر برای زنان در دوران بارداری است که می تواند به کاهش درد جسمی، کاهش استرس و کاهش تنش عضلانی در دوران بارداری کمک کند. این ماساژ را می توان در هر زمانی از بارداری انجام داد. اما برخی از مراکز به دلیل خطر سقط از ارائه ماساژ در سه ماهه اول بارداری خودداری می کنند.

مانند ماساژ سوئدی، ماساژ چاپی نیز کمی به بدن فشار وارد می کند. ماساژدرمانگر روی نواحی خاصی مانند پشت، باسن و پاها تمرکز خواهد کرد.

افراد بسته به ترجیح خود می توانند لباس کامل یا لباس کوتاه بپوشند. در طول ماساژ، فرد به پهلو یا روی میز مخصوصی که از شکم او محافظت می کند، دراز می کشد.

خانم های بارداری که در ساق پا یا سایر قسمت های پا درد دارند باید قبل از ماساژ به پزشک متخصص مراجعه کنند. این ماساژ حدود 45 تا 60 دقیقه طول می کشد. ماساژ چاپی گزینه خوبی برای زنان باردار است. این نوع ماساژ بر فشار سبک تمرکز دارد و برای آرامش و کاهش خفیف استرس مناسب است.

روش های مختلف ماساژ درمانی
روش های مختلف ماساژ درمانی

12- صندلی ماساژور

صندلی ماساژور برای کسانی که به ماساژ سریعی نیاز دارند که فقط بر روی گردن، شانه ها و پشت تمرکز دارد، گزینه بسیار خوبی است.

صندلی های ماساژور برای کسانی که ماساژ نداده اند نیز راه بسیار مناسبی است تا با روند ماساژ درمانی آشنا شوند. علاوه بر این، صندلی ماساژور به کاهش استرس و افزایش راحتی کمک می کند.فشار ماساژ را می توان با فشار ملایم تا متوسط ​​تنظیم کرد.

در طول ماساژ، افراد باید لباس کامل بپوشند و روی صندلی مخصوص طراحی شده بنشینند. آنها باید روی یک صندلی بنشینند و قفسه سینه خود را به پشتی صندلی تکیه دهند تا ماساژور بتواند به پشت فرد برسد. این ماساژ حدود 10 تا 30 دقیقه طول می کشد.

صندلی ماساژور برای کسانی که نیاز به ماساژ فوری دارند مناسب است. این ماساژ برای کسانی که قبلا ماساژ درمانی را تجربه نکرده اند نیز مناسب است.

چگونه به ماساژ درمانگر دسترسی داشته باشیم؟

برای انتخاب یک ماساژور ماهر می توانید از پزشک یا دوست خود راهنمایی بخواهید یا به صورت آنلاین جستجو کنید. همچنین می توانید با مراجعه به مراکز مختلف ماساژ و آشنایی با تکنیک ها و روش های آنها، یک مرکز و متخصص را انتخاب کنید. نکته مهم این است که فردی را انتخاب کنید که با شما راحت باشد. اطمینان حاصل کنید که ماساژ درمانگر آموزش دیده و دارای گواهینامه ها و مجوزهای دولتی به روز است.

در صورت تمایل، ممکن است بخواهید قبل از شروع جلسه ماساژ، یک گفتگوی مختصر با ماساژدرمانگر داشته باشید تا بتوانید انتظارات خود را با ماساژور بیان کنید و هرگونه سوال یا ابهامی را مطرح کنید.

هزینه ماساژ درمانی چقدر است؟

رایحه درمانی، سنگ های داغ و ماساژ در دوران بارداری گران تر از ماساژ معمولی است. همچنین بسته به محل مرکز ماساژ، ماساژهای خاصی مانند ماساژ بافت عمیق، ماساژ تایلندی یا ورزشی می‌توانند هزینه بیشتری داشته باشند.

برای دریافت ماساژ با قیمت مناسب، بهتر است به یک مرکز ماساژ درمانی در منطقه خود مراجعه کنید یا با ماساژ درمانی که خدمات ماساژ را در منزل ارائه می دهد تماس بگیرید.

اگر ماساژ درمانی بخشی از فرآیند درمان باشد، بیمه‌گر ممکن است بخشی از هزینه را بپردازد. اگر ماساژ درمانی بخشی از درمان کایروپراکتیک (تشخیص و درمان اختلالات عضلانی) باشد، گاهی اوقات شرکت های بیمه آن را پوشش می دهند.

 

سخن پایانی

ماساژ درمانی از زمان های قدیم برای تسکین درد و بهبود سلامت افراد استفاده می شده است. انواع مختلفی از ماساژ وجود دارد، اما اکثر آنها فواید یکسانی دارند. ماساژ به طور کلی جایگزینی برای انواع دیگر مراقبت های پزشکی در نظر گرفته نمی شود، اما می تواند همراه با سایر درمان ها برای ارائه بهترین نتایج ممکن برای بیماران استفاده شود. صحبت با پزشک می تواند نوع ماساژی را که برای شما بهتر جواب می دهد و اینکه ماساژ درمانی چقدر برای شما موثر خواهد بود، تعیین می کند.

 

لینک های مرتبط

http://iwo.ir/tlqj1 https://1ea.ir/msThC3tf https://b2n.ir/e51368
http://ity.im/0KGZL https://shorl.com/lymefrolakutre https://zaya.io/c2t2s http://fumacrom.com/2wTdx
5/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا