سبک زندگی

10 علل کمروئی در کودکان را بشناسید و درمان کنید!

علل کمروئی در کودکان و خجالتی بودن در کودکان از ویژگی های شخصیتی است که معمولاً به دلیل عدم اعتماد به نفس است. در واقع بزرگترین ویژگی این کودکان محدودیت تعاملات اجتماعی است و کودک در محیط های مختلف دچار مشکلات مختلفی می شود. توجه داشته باشید که اگر خجالتی بودن فرزندتان آنقدر شدید شود که عملکرد او را در بازی ها، تعاملات اجتماعی و مدرسه تهدید کند، حتی ممکن است به عنوان یک بیماری روانی شناخته شود.

نکته مهم این است که به سن و فرهنگ جامعه ای که کودک در آن زندگی می کند توجه کنید و اگر از فرزند خود احساس شرمندگی می کنید سعی کنید با راهکارها و بازی هایی که در ادامه به توضیح آن می پردازیم این مشکل را حل کنید. در چنین مواردی مشاوره کودکان بهترین گزینه برای حل این مشکل است. در این مقاله قصد داریم تا به علل کمروئی کودکان بپردازیم و روش های درمان آن را شناسایی کنیم.

علل کمروئی در کودکان و خجالت کودکان : از شناسایی تا درمان کمرویی کودک

علل کمروئی در کودکان چیست؟ از کجا بفهمیم کودکان کمرو است یا خیر؟ محبوبترین ها به شما راه ها و روش های از بین بردن کمروئی کودکان را به طور کامل می گورد. کمروئی یکی از مشکلات جدي برخی کودکان و نوجوانان است و اگر درمان نشود به نوعی بیماري روانی تبدیل خواهد شد. در ادامه در رابطه با علل کمروئی در کودکان صحبت خواهیم کرد با ما همراه باشید.

تعریف کمروئی کودکان

علل کمروئی در کودکان و یا خود مسئله کمرویی یک پدیده پیچیده روانی اجتماعی است. کمرویی یک صفت نیست، بلکه در درجه اول نتیجه روابط بین فردی ضعیف و سازگاری اجتماعی ضعیف در مراحل اولیه رشد (در خانه و مدرسه) است. اگرچه برخی از روانشناسان مانند کتل معتقدند که برخی از افراد با سابقه کمرویی به دنیا می آیند، اما باید توجه داشت که بحث و جدل پیرامون حوزه کمرویی و افزایش حساسیت برخی از کودکان به بروز کمرویی به این معنا نیست. که ارثی مانند رنگ چشم و پوست. واضح است که کودکان خجالتی عموماً متعلق به والدین خجالتی هستند. اما این بدان معنا نیست که این کودکان کمرویی را از طریق ژن های ناقل از والدین خود به ارث برده اند، بلکه عمدتاً به این معناست که کمرویی را از آنها آموخته اند.

بیشتر بخونید
ایده های میلیون دلاری خلق کنید
بررسی علل کمرویی در کودکان
بررسی علل کمرویی در کودکان

کودک کم رو کیست؟

علل کمروئی در کودکان یک پدیده جهانی است. یافته های تحقیقات اولیه در مورد کمرویی رایج بسیار گسترده و جهانی است. روانشناسان او را به عنوان “فردی خجالتی و فاقد شجاعت” یا به عبارت دیگر فردی با فلج روانی تعریف می کنند. تأثیر کمرویی بر توجه در «فعالیت بدنی»، «فعالیت ذهنی» و «فعالیت عاطفی».

علل کمروئی چیست؟

 1.  انتقال از والدین
 2. سختگیري بیش از حد
 3. القائات نادرست
 4. ترس
 5. کمرو شدن کودک به دلیل اضطرابات اجتماعی
 6. داشتن خانواده کم رو
 7. داشتن خواهر و یا برادر کم رو
 8. تک فرزند بودن
 9. اغلب فرزندان اول کم رو هستند
 10. گاهی مدرسه باعث کم رو شدن فرزند می شود

راه های درمان کمروئی کودکان چیست؟

 • فشارها و سختگیری ها را کم کنید و به فرزندانتان آزادي نسبی بدهید.
 • اگر فرزند شما اشتباهی کرد، با روي گشاده آن اشتباه را بپذیرید تا از اشتباه کردن نترسد.
 • در مهمانی ها و براي امور منزل به او مسئولیت بدهید.
 • نقاط مثبت او را به ویژه در جمع بگوئید.
 • ارتباط او را با همسالان عادي و فعال بیشتر کنید.
 • زمینۀ مشاهده برنامه هاي نمایشی را برایش فراهم سازید.
 • زمینۀ شرکت او را در برنامه هاي نمایشی مدرسه و پذیرفتن نقش هاي ساده و فعالیت گروهی فراهم سازید.
راه های درمان کمرویی کودکان
راه های درمان کمرویی کودکان

تاثیر تغذیه و بهداشت در کمروئی کودکان

علاوه بر نکاتی که در قسمت بالایی گفتیم، تغذیه و بهداشت هم می تواند یکی از اصلی ترین علل کمروئی در کودکان باشد. سعی کنید از مصرف جگر مرغ خودداري کنید. عمل سم زدائی بسیاري از داروها، هورمون ها در کبد صورت می گیرد. از آن جایی که امروز بسیاري از مراکز مرغداري به خصوص مراکزي که تحت نظارت وزارت بهداشت نمی باشند، جهت رشد سریع طیور ، از انواع هورمون ها استفاده می کنند در نتیجه مصرف جگر مرغ به خصوص در کودکان توصیه نمی شود.

به یاد داشته باشیم در بسیاري موارد حتّی در متون علمی از شکر و نمک به عنوان دو سم سفید نام برده می شود پس دقّت کنید، این سم به ظاهر خوش طعم را بیهوده وارد بدن نکنید. بهترین نوشیدنی قوي جهت رفع خستگی دانش آموزان ( موز و آناناس را)  پس از بازگشت از مدرسه به منزل است.

بیشتر بخونید
هوش معنوی SQ چیست ؟

پیشنهاد میکنم این ویدئو علل کمروئی کودکان و رفع آن را نیز حتما ببینید. در آپارات هم گذاشتم.

 

تفاوت کمرویی کودکان با اضطراب اجتماعی چیست؟

اضطراب اجتماعی یا فوبیای اجتماعی احساس اضطراب شدید در موقعیت های اجتماعی مانند ملاقات و گفتگو با دیگران است. اگر این احساس اضطراب در یک موقعیت اجتماعی به قدری شدید شود که در تعامل آنها با دیگران و عملکرد آنها در ورزش، تحصیل و ارتباط با دوستان اختلال ایجاد کند، در این صورت تشخیص داده می شود که آنها به فوبیای اجتماعی مبتلا هستند. یکی از راه‌های تشخیص خجالتی بودن و اضطراب اجتماعی فرزندتان این است که او فقط توسط بزرگسالان یا حتی همسالان خجالت می‌کشد. اگر در حضور همسالانش خجالت بکشد، احتمال اینکه کودک از نظر اجتماعی آشفته شود بیشتر است. برای مطالعه بیشتر در مورد اضطراب اجتماعی کودکان کلیک کنید.

سخن پایانی علل کمروئی در کودکان

علل کمروئی در کودکان دلایل بسیاری دارد که در این مقاله به شما گفتیم. به عنوان جمع بندی و سخن پایانی لازم است بدانید که کمرویی یک مشکل رفتاری ساده است که بسیاری از افراد می توانند به تنهایی از شر آن خلاص شوند. اما اگر این مشکل فرد را آزار می دهد و مشکلات روحی و جسمی برای او ایجاد می کند به راحتی نمی توان از کنار آن گذشت و باید چاره ای اندیشید وگرنه فرد منزوی می شود و افسردگی می کشد. اگر شما هم راه ها و ورش هایی برای از بین بردن کمروئی کودکان دارید با ما به اشتراک بگذارید.

بازی هایی برای درمان کمرویی کودکان / خجالت و کمرویی در کودکان ابتدایی / کودکان خجالتی در پیش دبستانی / مقاله در مورد دانش آموزان خجالتی / تعریف کمرویی در کودکان / مقاله کمرویی کودکان / بازی درمانی برای کودکان خجالتی در محبوب ترین مجله اینترنتی / تحقیق در مورد کودکان خجالتی

مقالات مرتبط:

 

لینک های مرتبط

http://iwo.ir/obyr2 https://1ea.ir/8vGHcVA https://b2n.ir/f90870 yun.ir/dcz4q2
http://ity.im/M3mg2 http://fumacrom.com/2wQei https://shorl.com/dropodijestabi https://zaya.io/tnbrm
5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا